I próbna matura 2012 z zadania.info

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij

I próbna matura była:

Podstawa - łatwa
8
11%
Podstawa - normalna
16
22%
Podstawa - trudna
3
4%
Rozszerzenie - łatwa
0
Brak głosów
Rozszerzenie - normalna
13
18%
Rozszerzenie - trudna
33
45%
 
Liczba głosów: 73

Awatar użytkownika
kamil13151
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1528
Rejestracja: 14 kwie 2011, 19:31
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 170 razy
Otrzymane podziękowania: 502 razy
Płeć:

Post autor: kamil13151 »

a można wiedzieć skąd macie te zadania? Jakiś zbiór?
mmk
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 61
Rejestracja: 01 lis 2011, 20:51
Podziękowania: 8 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy

Re:

Post autor: mmk »

Lisu pisze:Jeśli chodzi o 7 i 10, to raczej na taki poziom bym się nastawiał - byly juz zadania o podobnym poziomie trudności na maturze. Inna sprawa z 2 i szczególnie z 9 - bez sprytnego zapisu, jaki jest w rozwiązaniach, przekształcałbym jedno równanie 15 min i niemiałbym pewnosci, ze zrobiłem dobrze :)
Proszę przypomnij sobie zadanie nr 2 z ubiegłorocznej matury które można po części potraktować jako pewną analogię w tym arkuszu. Tamto robiło się w dwie minuty przez banalne podstawienie podane w zadaniu, a tu poziom był dużo, dużo wyższy.
Porównajmy teraz planimetrię - na maturze był trójkąt równoramienny z podanym kątem i całe zadanie sprowadzało się do podstawienia do tw. kosinusów. Tutaj - trzeba było babrać się z kątami i pomyśleć.
Kombi/prawdopodobieństwo - na maturze kombinatoryka 'ile jest liczb, które(...)', tutaj prawdopodobieństwo z dodatkowymi, nietypowymi warunkami.
Porównanie geometrii pominę. ;-)

Także ja osobiście bym się nie zgodził że można oczekiwać takiego poziomu na maturze (chyba że chcą żeby średnia kraju wyniosła ~30%. ;-)
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1859
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Re:

Post autor: supergolonka »

kamil13151 pisze:a można wiedzieć skąd macie te zadania? Jakiś zbiór?
Jak zwykle na naszych maturach większość zadań jest autorska. Choć oczywiście wymyślając je bazujemy na różnych dostępnych materiałach.
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1859
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: I próbna matura 2012 z zadania.info

Post autor: supergolonka »

Jeżeli chodzi o poziom trudności, to temat ten powraca co roku (zajrzycie do dyskusji po próbnych maturach w latach ubiegłych). Nasze matury rozszerzone są zazwyczaj trudniejsze od matur CKE, bo uważamy, że jest to najlepszy sposób na przygotowanie Was do matury. Poziom trudności podstawy mniej odbiega od poziomu CKE. Jeżeli dla kogoś jest za prosty, to polecam zeszłoroczne matury P+, które były trochę trudniejsze.
Awatar użytkownika
kamil13151
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1528
Rejestracja: 14 kwie 2011, 19:31
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 170 razy
Otrzymane podziękowania: 502 razy
Płeć:

Re: I próbna matura 2012 z zadania.info

Post autor: kamil13151 »

Warto dodać jeszcze takie rozwiązanie:
\(4 \cdot \underbrace{111...1}_{n} \underbrace{222...222}_{n}+1 = 4\cdot (\underbrace{11...1}_{n}\cdot(10^n+2))+1=4\cdot (\underbrace{11...1}_{n}\cdot(\underbrace{99...9}_{n}+1+2))+1=\\ 4\cdot(\underbrace{33...3^2}_{n}+\underbrace{33...3}_{n})+1=\underbrace{66...6^2}_{n}+2\cdot \underbrace{66...6}_{n}+1=(\underbrace{66...67}_{n})^2\)
mmk
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 61
Rejestracja: 01 lis 2011, 20:51
Podziękowania: 8 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy

Post autor: mmk »

No tak, ja np. nie mam nic przeciwko temu żeby były trudniejsze, niechby i były, ale czemu w odpowiedziach są metody które na maturze nie mają prawa się pojawić i nigdy się nie pojawiły (vide 7)- możemy chyba przyjąć że wprowadzanie dodatkowych zmiennych to raczej nie matura. (Oczywiście pomijając święte podstawienie t=sinx ;-), ew. równanie dwukwadratowe).
Awatar użytkownika
kamil13151
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1528
Rejestracja: 14 kwie 2011, 19:31
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 170 razy
Otrzymane podziękowania: 502 razy
Płeć:

Re:

Post autor: kamil13151 »

mmk pisze:ale czemu w odpowiedziach są metody które na maturze nie mają prawa się pojawić i nigdy się nie pojawiły (vide 7)- możemy chyba przyjąć że wprowadzanie dodatkowych zmiennych to raczej nie matura.
Tu się mylisz, nic tam nie wykorzystujemy czego nie powinniśmy znać.
Awatar użytkownika
kamil13151
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1528
Rejestracja: 14 kwie 2011, 19:31
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 170 razy
Otrzymane podziękowania: 502 razy
Płeć:

Re: I próbna matura 2012 z zadania.info

Post autor: kamil13151 »

Możemy to dokończyć jeszcze tak:
\(\frac{a-c}{a^3-c^3} + \frac{c-b}{c^3-b^3} = \frac{2(a-b)}{a^3-b^3}\)

Z warunku mamy, że \(a^3-c^3=c^3-b^3\), także:
\(\frac{a-c+c-b}{a^3-c^3}= \frac{2(a-b)}{a^3-b^3} \\ \frac{1}{a^3-c^3}= \frac{2}{a^3-b^3} \\ 2a^3-2c^3=a^3-b^3 \\ a^3+b^3=2c^3\)
Doszliśmy do warunku, ckd.
mmk
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 61
Rejestracja: 01 lis 2011, 20:51
Podziękowania: 8 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy

Post autor: mmk »

Wiadomo że im więcej wiemy tym lepiej. :-)
Ale osoby przygotowujące się typowo pod kątem matury z tych zadań zrobiłyby między 5 a 7. Te same osoby mogłyby napisać poprzednie matury powiedzmy na 80-100 %.
No cóż, w moim odczuciu po prostu arkusz był trudny, myślę że jest część użytkowników serwisu którzy by się ze mną zgodzili, ale oczywiście dla niektórych mógł być łatwy.
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1859
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

Wiadomo, że na maturze są zadania łatwe, które wszyscy mniej więcej zrobią, ale są też zadania trudne. Jeżeli celuje się w wynik w okolicach 90% na maturze to trzeba rozwiązywać zadania trudne. Jeżeli nie uzyskasz dobrego wyniku na maturze to przyczyną najprawdopodobniej będą zadania trudne, a nie łatwe. Dlatego nasze matury rozszerzone celowo są trudniejsze od prawdziwej matury.

Swoją drogą rozwiązywanie arkuszy, z których masz 100% nie ma wielkiego sensu, za dużo się przy tym nie nauczysz.
siatkarz_88
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 25 sty 2012, 22:58
Płeć:

Re: I próbna matura 2012 z zadania.info

Post autor: siatkarz_88 »

Maturka rzeczywiście dosyć trudna. Szczególnie zadanie 2, za które nie widziałem nawet jak się zabrać. Niektóre zadanie nie wymagał zbyt dużo czasu żeby je rozwiązać(np.11), ale niektóre dużo więcej niż jest na to przeznaczone(patrz.9). No, ale oczywiście lepiej teraz zetknąć się z takimi zadaniami żeby w maju być miło zaskoczonym, że zadania są łatwiejsze ;)
rlk120
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 15
Rejestracja: 17 gru 2011, 20:13
Płeć:

Post autor: rlk120 »

Nie można tu edytować? w każdym razie ostatnie zadanie, wydawało się trudne, bo za 6 pkt (w rozszerzeniu), ja nie miałem w pdfie obliczenia objętości bryły, ale ono tak naprawdę było banalne. Pole powierzchni bocznej można było obliczyć z wzoru herona w 5 minut :) A Wasze rozwiązanie jest dość skomplikowane :)
arek336
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2011, 21:46
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: I próbna matura 2012 z zadania.info

Post autor: arek336 »

Witam
Mam pytanie czy w rozwiązaniach tych matur próbnych jest również punktacja. tzn przydział punktów dla poszczególnych etapów zadania? Pytam ponieważ rozważam kupno abonamentu ale nie wiem czy warto ;p
Awatar użytkownika
wodnik
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 107
Rejestracja: 24 cze 2008, 11:35
Otrzymane podziękowania: 1 raz
Kontakt:

Re: I próbna matura 2012 z zadania.info

Post autor: wodnik »

Nie, nie ma punktów za etapy rozwiązania.
pwc
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 38
Rejestracja: 04 mar 2012, 20:17
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:

Re: I próbna matura 2012 z zadania.info

Post autor: pwc »

witam może ktoś powiedzieć jakie wyszło ostatnie równanie w 4 zadaniu? mi wyszło m3-12m2-6m+208=0 tylko nie moge znaleźć pierwiastków. potwierdzi ktoś to równanie?
ODPOWIEDZ