VIII próbna matura 2009 z www.zadania.info

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Post autor: czachur »

A gdyby wyszło na przykład \(x^2+7\) ? Delta też ujemna, a dla nieparzystej liczby, dajmy na to \(3\) jest to kwadrat liczby \(4\) . Uzasadnianie deltą to IMO nie jest uzasadnienie.
5005
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2009, 10:38

Post autor: 5005 »

Ale tu mamy trochę inną sytuację, bo gdyby ta liczba była kwadratem l. całkowitej to musiałaby mieć postać funkcji liniowej (ax +b) i delta wyszłaby równa 0.
ewan
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 22
Rejestracja: 09 lis 2008, 23:28

Post autor: ewan »

czachur ma rację, przecież jego wielomianu też nie rozłożysz na czynniki liniowe.
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Post autor: czachur »

A dlaczego musi być liniowa? Wystarczy dobrać inne liczby, np \((2x-1)^2+(2x+1)^2\) , a wyjdzie \(8x^2+2\) . Podnosząc wielomian stopnia pierwszego do kwadratu, niezaleznie czy \(a=0\) , czy jest różne od 0 , nie otrzymasz postaci takiej, jakiej tu wyszła. A że w jakimś przypadku tak wychodzi, to nie jest wystarczające, by dowieść. Poza tym, to że delta jest mniejsza od zera, to w tym przypadku ozancza, ze funkcja przyjmuje wartości dodatnie. Dowolna liczba podniesiona do kwadratu daje liczby dodatnie. Więc takie coś wg mnie nic nie wnosi... Trzeba i tak poczekać na osobę kompetentną, żeby to wyjaśniła na dobre :wink:
panakota
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2009, 19:19

Post autor: panakota »

mam pytanie dotyczące delty, jak mam mieć w rownaniu kwadratowym dwa rózne pierwiastki to delta ma być wieksza od zera czy wieksza równa zero?
za nic sobie nie moge tego przypomnieć kiedy ta ta delta ma być wieksza równa zero
kamilj90
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 86
Rejestracja: 02 lut 2009, 12:31

Post autor: kamilj90 »

większa, gdy 2 różne pierwiastki, a gdy powiedziane, że 2 to większa lub równa.
Napi
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 15
Rejestracja: 15 mar 2009, 18:54

Post autor: Napi »

"że 2 to większa lub równa"

moim skormnym zdaniem gdy jest napisane że równanie ma co najmniej jeden pierwiastek...
matematyczka1
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2009, 13:28

arkusz8

Post autor: matematyczka1 »

hej.jak Wam wyszlo w 3 zadaniu ? jakie wspolrzedne tych punktow?
paweln66
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 04 kwie 2009, 17:09

Post autor: paweln66 »

może ktoś podać wyniki do tych zadań? z góry dzięki
Kuba
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:17

Post autor: Kuba »

Zadanie 3 można rozwiązać o wiele szybciej wykonując działania na wektorach.

Napisałem tą tak na ok 50% - trudne matury układacie. Ale teraz i tak było dużo lepiej niż poprzednio, VII to był dopiero hardcore ;)
W ogóle, świetny serwis prowadzicie, szkoda, że odkryłem go dopiero pod koniec trzeciej klasy :/

Pozdrawiam,
Kuba
arrgghh
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 35
Rejestracja: 15 mar 2009, 17:21

Post autor: arrgghh »

zadanie 2 można jeszcze inaczej zrobić:

Weźmy te dwie liczby nieparzyste jako 2n+1 i 2n+3, gdzie \(n \in C\).
\(y=(2n+1)^{2}+(2n+3)^{2}=8n^{2}+16n+10\) - jest to parabola określająca sumę kwadratów dwóch kolejnych liczb całkowitych, nieparzystych.

Napiszmy teraz równanie takiej paraboli:

\(y=n^{2}\), gdzie \(n \in C\) - jak widzimy jest to parabola określająca kwadraty liczb calkowitych.

Jeśli te dwie parabole mają punkt wspólny - oznaczać to będzie że suma dwóch kolejnych liczb całkowitych, nieparzystych może być równa kwadratowi liczby całkowitej. Sprawdźmy:

\(\begin{cases} y=8n^{2}+16n+10\\y=n^{2}\end{cases}\\
8n^{2}+16n+10=n^{2}\\
7n^{2}+16n+10=0\\
\Delta=256-280<0\)


Delta jest ujemna, czyli układ nie ma rozwiązań, zatem nie istnieje suma kwadratów dwóch kolejnych liczb całkowitych, nieparzystych, która byłaby kwadratem pewnej liczby całkowitej.

Pozdrawiam

PS: Fajna ta maturka była, trochę się pogubiłem w części zadań (za siódme 0 pkt :P). Dziękuję bardzo autorom/owi (bo nie wiem czy supergolonka to sam wymyślał) za wszystkie matury, okazały się bardzo przydatne do powtórki materiału i okazały się doskonałym źródłem wymagających zadań.
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

Ostatnie zadanie z rozszerzonej. Można też obliczyć "n" z równania \(P(A') = \frac 3 {14}\)

A' - wylosowanie dwóch losów niewygrywających, wiemy że jest ich "n-4"

\(P(A') = \frac {n-4} n \cdot \frac {n-5} {n-1} = \frac 3 {14} \\ \ \\
14n^2-126n+280=3n^2-3n \\ \ \\
11n^2-123n+280=0\\ \ \\
\sqrt {\Delta} = 53\\ \ \\
n_1 = \frac {70} {22}\\ \ \\
n_2 = 8\)
poras
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 11 maja 2009, 00:58

Post autor: poras »

Fajna maturka, zrobiłem zadania tylko szkoda że nie ma rozwiązań. :/
mógłby ktos wrzuci odpowiedzi rozszerz.?
Awatar użytkownika
escher
Moderator
Moderator
Posty: 308
Rejestracja: 26 wrz 2008, 13:41
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 68 razy

Post autor: escher »

poras pisze:Fajna maturka, zrobiłem zadania tylko szkoda że nie ma rozwiązań. :/
mógłby ktos wrzuci odpowiedzi rozszerz.?
Odpowiedzi są, tyle, że trzeba mieć uprawnienia, żeby je obejrzeć (aż tak dużo to nie kosztuje).
Raczej nikt nie powinien "wrzucić odpowiedzi", bo to nielegalne, nieetyczne i obciachowe po prostu :-)
WeriDo
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2009, 23:07

Post autor: WeriDo »

No to chyba wypada zyczyc nam wszystkim szczescia w ta srode :D Mam nadzieje ze po zrobieniu tych 8 probnych matur nic na tej prawdziwej nas juz nie zaskoczy :D Powodzenia i oby byly same wyniki >90% :D Aha no i wypada podziekowac autorom tych matur :D szkoda ze bylo ich TYLKO 8.Jak dla mnie mogloby ich byc 2x wiecej :)
ODPOWIEDZ