p. podstawowy

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
ewelina7.11
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 10 maja 2008, 12:44

Post autor: ewelina7.11 »

fajna macie stronke:)) podoba mi sie.
ale chciałam zapytać, czy mnie jako na poziomie PODSTAWOWYM z matematyki obowiazują zadania w stylu np. suma dwóch liczb wynosi 100. Znajdź te liczby, żeby suma ich kwadratów była najmniejsza. Albo: 2 liczby całkowite, rózniące się o 6, których iloczyn jest możliwie jak najmniejszy. Bądź: Na prostej o równaniu x-y-4=0 znajdź pkt P, którego kwadrat odległości od pktu A(1,1) jest najmniejszy.
Wydaje mi się, że to mnie obowiązuje ale nie potrafie tego obliczyc niestety i w szkole też tego nie mieliśmy. jesli mnie to obowiązuje to czy ktos mógłby mi to wytłumaczyć?? Z góry dziekuję:)
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: robbo »

Nie tylko takie zadania obowiązują na poziomie podstawowym, ale w dodatku czasami się pojawiają. Zawsze chodzi w nich o zinterpretowanie treści i dojście do szukania minimum/maksimum funkcji kwadratowej. Prawie zawsze jest to wierzchołek paraboli.
ODPOWIEDZ