Maturalna giełda

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
bolc
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 26 sty 2010, 23:22
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Post autor: bolc »

Przydałby się jakiś oddzielny temat odnośnie tegorocznej matury. A co do zadań ze stereometrii to moim zdaniem łatwiejsze są takie gdzie jest samo operowanie na "literkach" bo wydaje mi się, że tak czy inaczej trzeba te operacje zrobić, nawet jeśli są podane liczby (przynajmniej ja zawsze wyprowadzam wzory, a na koniec podstawiam liczby). Więc przy operacjach na "literkach" nie musimy w ostatnim kroku podstawiać liczb i męczyć się z rachunkami.
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

Bardzo mnie ciekawi tegoroczna matura, nie tylko z faktu ze sam ją będe pisał, ale z tego co zrobi CKE.
Jak wiadomo matma podst staję się podstawową, wiec pytanie co z rozszerzoną? Czy CKE podniesie poprzeczke? CZytałem i słyszałem opinie wielu osób, jedni twierdzą ze pozostanie bez zmian niektórzy(ich jest chyba więcej) ze pójdzie w góre.

Co do prognoz na tegoroczną maturę to ja myslę, ze z prawdopodobieństwa może być udownodnić zależnosc- czego osobiście nie lubie, ale juz dawno na głownej maturze tego nie było...
Mysle, że bedzie też jakieś zadanie z jednokładności i ze mogą dać coś ze statystyki lub procent składany.

A wy co myslicie?
bolc
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 26 sty 2010, 23:22
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Post autor: bolc »

Moim zdaniem nie ma szans, aby na maturze pojawiło się zadanie z jednokładności i z statystyki lub procentu składanego naraz. Za mało jest godzin na to w programie nauczania. Być może jedno z tych zadań, nie więcej. Aczkolwiek jeśli już to wolałbym zadanie ze statystyki, bo to przeważnie są darmowe pkt. A jednokładność czasami bywa ciężka. Prawdopodobieństwo to jedna wielka niewiadoma, może być praktycznie wszystko. Co do samego poziomu matury to myślę, że w porównaniu z ubiegłoroczną tegoroczna będzie trudniejsza. Ale raczej nie będzie to jakiś wielki skok poziomu. Pojawi się też na podstawie lub rozszerzeniu jakieś zadanie gdzie trzeba będzie wykorzystać twierdzenie o siecznej i stycznej, lub twierdzenie o trzech prostych prostopadłych. To drugie może wystąpić w jakimś prostym dowodzie za 2 pkt na podst.
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

Z jednokładności i statystyki też miałem na myśli ze po 1 zadaniu, albo jednokladnosc albo statystyka.

A i jeszcze jedno, myśle i jest to bardzo prawdopodobnie ze w tym roku dadzą coś z logartmu, jakiś ciąg lub moze znaleźć dziedzinę , bo już dawno nie było logarytmów. W sumie jakby było to dla mnie dobrze, bo opanowałem logarytmy i powinien sobie poradzić.
fivi91
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 17
Rejestracja: 09 lis 2009, 21:57

Post autor: fivi91 »

Ja tylko nie chciałabym dowodu trygonometrycznego (np. takiego jak na tegorocznej I próbnej z zadania.info). Wszystko mam na w miare dobrym poziomie tylko nie to (nie udało mi się zrobić z tego jeszcze ani jednego zadania ;/ ), znacie może jakiś sposób na te dowody lub macie dostęp do szerszej ich ilości żeby mogła poćwiczyć? ;)
Miło by było także, jakby dali coś prostego z prawdopodobieństwa.

Zauważyliście może jakąś zależność, że zadania pojawiające się na próbnej nie pojawiają się potem na oficjalnej? Coś w stylu, że jak na próbnej będzie dowód z ciągów, to na oficjalnej już potem go nie będzie? Czy też nie ma takiej zalezności?

Moje typy to:
- dowód trygonometryczny, o którym pisałam wyżej
- dowód z planimetrii
- j/w jednokładność lub statystyka
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

Ale w tym roku CKE żadnej próbnej matury z rozsz nie umiejściła?
Lucasus
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 08 mar 2010, 18:53

Post autor: Lucasus »

Była jedna organizowana przez poznańską OKE - http://www.zadania.info/74152.... Centralka nic nie robiła w tym roku
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

Patrze temat ucichł, a do matury niecałe 3 tygodnie ! :) Jak tam wasze przemyślenia odośnie tegorocznej martury?
Awatar użytkownika
domino21
Expert
Expert
Posty: 3725
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:56
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 1298 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: domino21 »

byle nie stereometria :D
prezentacji z polskiego jeszcze nie mam i o to się boję :?
bolc
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 26 sty 2010, 23:22
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Post autor: bolc »

Ojjjj, stereometria raczej na bank będzie :p.
eco
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2010, 21:02

Post autor: eco »

myślę, że będzie coś ze stereometrii tak jak kolega wyżej pisze - na bank, ciąg też może się pojawić i coś z prawdopodobieństwa (byle łatwe xD)
'impossible is nothing'
lukasz091
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 29
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:05

Post autor: lukasz091 »

Wszystko tylko nie prawdopodobieństwo... : [
kibix
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 06 kwie 2010, 20:19

Post autor: kibix »

Moja nauczycielka powiedziała że dowody na próbnej maturze z matmy wyszły kiepsko wiec można się spodziewać ze na pewno będą.
Na maturze coraz częściej prawdopodobieństwo jest w formie "znasz P(B) i P(B) oblicz cześć wspólna" albo coś takiego.
Ja obstawiam ze będzie jednokładność i będzie trzeba wyznaczyć max pole albo objętość figury/bryły.
mateuszelk
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2010, 14:46

Post autor: mateuszelk »

Witam.
Jak wiadomo, od tego roku w tablicach pojawiło się twierdzenie o trzech prostych prostopadłych. Tylko, że za bardzo nie wiem jak można je wykorzystać w zadaniu. Może macie jakiś link do zadanka, które owe twierdzonko wykorzystuje?
Dzięki:)
bolc
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 26 sty 2010, 23:22
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Post autor: bolc »

Np. takie:


Podstawą ostrosłupa jest kwadrat ABCD, a krawędź SD jest prostopadła do podstawy. Wykaż, że wszystkie ściany boczne są trójkątami prostokątnymi.
ODPOWIEDZ