Kilka zadań - systemy operacyjne

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Yerba
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 21 sie 2018, 10:25
Płeć:

Kilka zadań - systemy operacyjne

Post autor: Yerba »

Witam :wink:
Potrzebuję pomocy w paru zadaniach, przeszukałam internet i nie mogłam znaleźć jakiejkolwiek podpowiedzi odnośnie tych zadań (albo były mało jasne).

1. Narysować diagram Gantta dla metody FCFS i SJF wywłaszczającej (metodę bez wywłaszczania rozumiem). Dla każdej z tych metod określić średni czas oczekiwania. Mniejszy numer priorytetu oznacza wyższy priorytet. Dane:
a. Proces - P0
b. Czas nadejścia - 0
c. Czas trwania fazy - 6
d. Priorytet - 3

a. P1
b. 3
c. 2
d. 2

a. P2
b. 5
c. 20
d. 4

a. P3
b. 10
c. 8
d. 1

a. P4
b. 12
c. 10
d. 5
W tym zadaniu nie znam metod wywłaszczających (w internecie jest mało informacji i są mało jasne dla mnie), oraz określanie średniego czasu oczekiwania.

2. 32-bitowy adres logiczny (w schemacie stronicowania pamięci) podzielono w sposób przedstawiony poniżej
12 bitów- indeks zewnętrznej tablicy stron
10 bitów- indeks wewnętrznej tablicy stron
10 bitów- przesunięcie na stronie
Zakładając, że w zapisie adresu nie ma redundancji wypisać następujące informacje:
Rozmiar strony-
Rozmiar ramki-
Liczba pozycji w zewnętrznej tablicy stron (wielkość tablicy) -
Liczba pozycji w wewnętrznej tablicy stron (wielkość tablicy) -

3. Partycja EXT3 podzielona została na 7 grup bloków. Każda grupa zawiera 200 bloków danych i 100 pozycji i-węzłów. W pewnym momencie działania systemu zajętość grup bloków przedstawia się następująco:
Wolne:
a. i-węzły
b. bloki
grupa 1
a. 80
b. 100
grupa 2
a. 60
b. 140
grupa 3
a. 0
b. 0
grupa 4
a. 50
b. 80
grupa 5
a. 20
b. 10
grupa 6
a. 40
b. 60
grupa 7
a. 30
b. 50
W katalogu X, który znajduje się w grupie 3, tworzony jest plik test_file_1, który będzie potrzebował 30 bloków danych. Następnie tworzony jest podkatalog katalogu X, o nazwie test_dir_1, a w nim plik test_file_2, który zgłasza zapotrzebowani na 10 bloków danych. Wskazać w których grupach bloków znajdują się nowo utworzone obiekty.
test_file_1 -
test_dir_1 -
test_file_2 -

4. Jaka jest maksymalna długość pliku o blokach adresowanych bezpośrednio (8 pozycji w i-węźle) i dodatkowo przy pomocy jednego bloku jednopośredniego i jednego bloku dwupośredniego? Zakładamy rozmiar 512 bajtów dla bloku dyskowego i 4 bajtowy numer bloku.

Do tego zadania mam odpowiedź, lecz nie rozumiem jak zostało wykonane
odp. bezpośrednie - 8
1-pośrednie- 64
2-pośrednie- 512
Z góry dziękuję za każdą odpowiedź :D
ODPOWIEDZ