algorytm do grafiku pracy

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Pawlos0991
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 25 cze 2016, 23:28
Płeć:

algorytm do grafiku pracy

Post autor: Pawlos0991 »

Witam. Próbuję zrobić w Excelu grafik pracy. Na razie jest na tydzień czasu dla 5 pracowników. Próbowałem rozwiązać to problemem komiwojażera, ale nie bardzo mi to wychodzi. Czy jest jakiś inny algorytm, który by się tutaj sprawdził? Ograniczenia przy pracownikach są takie, że pracownik może przepracować nie więcej niż 5 dni pod rząd, później obowiązkowo wolne i pracownik nie może przyjść do pracy z drugiej zmiany na pierwszą. Jeszcze jednym ograniczeniem jest to, że pracownik może mieć max 40 godzin tygodniowo. Jest taki algorytm, który to wyliczy i przypisze do danego pracownika zmianę na dany dzień? Nie proszę o gotowe zadanie, a o nakierowanie.
arksoftware
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 39
Rejestracja: 24 maja 2016, 11:44
Otrzymane podziękowania: 9 razy
Płeć:

Post autor: arksoftware »

Tak na szybko, przychodzi mi do głowy programowanie liniowe. Miałbyś tablicę binarnych zmiennych decyzyjnych X[j][k], gdzie i oznacza nr pracownika, j - nr dnia, k= 1 lub 2 oznacza przyjście na pierwszą lub drugą zmianę. Zapisujesz ograniczenia w postaci równań liniowych. Funkcja celu - z twojego opisu wychodziłoby, że dowolna. W Excela masz wbudowany solver, więc możesz później wrzucić wyniki np. na wykres Gannta i zobaczyć wizualnie, czy wynik jest sensowny.
Matematyka: Generator zadań - darmowa apka dla Androida generuje losowe zadania i pokazuje pełne rozwiązania
ODPOWIEDZ