Linux terminal

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
gr4vity
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 250
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:12
Podziękowania: 196 razy
Otrzymane podziękowania: 3 razy

Linux terminal

Post autor: gr4vity »

Cześć, rozwiązując zadania napotkałem na dwa problemy z którymi nie potrafię sobie poradzić:

1. Za pomocą polecenia wc sprawdź ile jest katalogów domowych użytkowników na serwerze.
Problem polega na tym, że katalogi domowe użytkowników znajdują się w katalogach o nazwach : a,b,c...z.
Tzn. w katalogu a znajdują się katalogi domowe użytkowników o nazwach rozpoczynających się na literę ,,a''.
Wykorzystałem taką komendę aby zliczyć ilość tych katalogów:

Kod: Zaznacz cały

ls [a-z] | wc -w
Problem polega na tym że polecenie ls wyrzuca mi również nagłówki przez co polecenie wc mi je zlicza.
Zatem czy jest możliwość wylistowania tych katalogów bez nagłówków?
Dodatkowo pytanie ode mnie: czy można wylistować dany katalog tak aby wyświetliło tylko katalogi bądź tylko same pliki?

2. Drugie pytanie natomiast jest ode mnie.
Mam plik w którym znajdują się różne kolumny, chciałbym wyświetlić jedynie kolumnę drugą (kolumny oddzielone są tabulatorem) zatem używam komendy:

Kod: Zaznacz cały

cut -d ' ' -f2
Problem polega na tym, że tabulator nie jest użyty równo przez co nie wyświetla mi drugiej kolumny we wszystkich wierszach:
Za pomocą polecenia wc sprawdź ile jest katalogów domowych użytkowników na serwerze.
Obrazek
ODPOWIEDZ