wymiana ciepła

Zadania konkursowe i olimpijskie
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Whitefire
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 04 gru 2019, 14:07
Płeć:

wymiana ciepła

Post autor: Whitefire »

Cześć wszystkim!

Mam takie zadanie z fizyki, które właściwie nie jest zadaniem, tylko realną ciekawostką. Może ktoś pomoże bo przyda się nie tylko mi :) Sprowadza się ono do odpowiedzi na następujące pytanie:

Jeżeli zimą otwieram na oścież drzwi ogrzewanego domu, po jakim czasie tracę 1 PLN?

Dane "wejściowe" są następujące:

temperatura na zewnątrz: 0 st. C
temperatura wewnątrz: 20 st. C
brak wiatru
powierzchnia drzwi (zakładamy że są całkowicie otwarte): 1,8 m2

ogrzewanie gazowe sieciowe (DUON)
realny koszt 1 m3 gazu: 2,46 PLN

No i dalej mam problem, bo nie jestem pewien jakie jeszcze dane są potrzebne. Np. wydaje mi się, że objętość ogrzewanego powietrza w domu nie powinna mieć znaczenia. Pisząc to próbuję jednocześnie wygooglować jakie właściwości fizyczne ma gaz sieciowy z Duonu w miesiącach zimowych, ale prawdę mówiąc na razie mi się to nie udało (swoją drogą to wiele mówi o tej firmie).

Ze względów praktycznych fajnie by też było oszacować, jak ta sama sytuacja wygląda przy niewielkim wietrze albo przy innych temperaturach, ale to może na później :)
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: wymiana ciepła

Post autor: korki_fizyka »

Whitefire pisze: 04 gru 2019, 17:01 Pisząc to próbuję jednocześnie wygooglować jakie właściwości fizyczne ma gaz sieciowy z Duonu w miesiącach zimowych, ale prawdę mówiąc na razie mi się to nie udało (swoją drogą to wiele mówi o tej firmie).
I tu masz odpowiedź na swoje pytanie ;)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ