sensowne dane w zadaniach

O wszystkim i o niczym.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
tograam
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2010, 00:57

sensowne dane w zadaniach

Post autor: tograam »

Jedno z zadań przygotowujących do matury podstawowej (2017,zestaw 3, zad.33) dotyczące prędkości pociągu towarowego,
ma w odpowiedzi 103,5 km/h jako zakładaną średnią prędkość. Średnią! Czyli może jechać z większą prędkością?!
Uważam, że osoby układające zadania powinny sprawdzić rzeczywiste dane. Z pobieżnego sprawdzenia w Internecie wynika, że pociągi towarowe muszą dostosować prędkość do masy własnej; w innym miejscu wyczytałam o maksymalnej (!) prędkości 80 km/h. Temat NIE JEST BŁAHY, gdyż wiele osób robiło zadanie po kilka razy, nie wierząc w uzyskany wynik.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6267
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

a wystarczyło nie dodawać słówka "towarowy" ;)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Denis12
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2018, 17:07
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Denis12 »

Tak i nie byłoby problemu :D
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1859
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

Na niektórych trasach prędkość maksymalna pociągów towarowych o wadze do 1200t to 120km/h, ale zmieniłem treść, żeby usunąć te wątpliwości.
Tadek124
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2018, 00:55
Płeć:

Post autor: Tadek124 »

Ja w ogóle mam wrażenie, że zadania, które są przesycone danymi - ustalmy, zbędnymi danymi wprowadzają tylko niepotrzebne zamieszanie.
ODPOWIEDZ