"wyznacz" - co to znaczy

O wszystkim i o niczym.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
SuperCool
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2012, 17:17
Podziękowania: 13 razy

"wyznacz" - co to znaczy

Post autor: SuperCool »

jeśli mam znaleźć np. okrąg symetralny do danego wzgl prostej. to mogę to zrobić z dokładnego rysunku?
"wyznacz" ?

2 sprawa - jeżeli jest " wykaż " nie nie moge działać na liczbach ( jeśli nie są dokładnie podane ) np. na wzorze ciągu ( np że 18 pierwszych jest ujmnych itp ) ?

natomiast "udowodnij" to znaczy - że moge robić wszystko ( zachowując reguły mat ) żeby to zrobić? np podstawić daną liczbę i sprawdzić czy to prawda?

Kiedy MOGĘ podstawić liczbę?

Chaotyczne pytania - jednak mam nadzieje że znajdzie się ktoś - kto bd znał chociaż cząstkowe odpowiedz
:) Pozdrawiam! :?
Galen
Guru
Guru
Posty: 18457
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:23
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 9161 razy

Post autor: Galen »

Jeśli w zadaniu nie ma polecenia OBLICZ ,to możesz wyznaczyć z dokładnego rysunku.
2)
Wykaż,to znaczy korzystasz z zmiennych (liter) ,a nie sprawdzasz na liczbach.
Udowodnij i wykaż to jest to samo.

Liczby wstawiasz przy sprawdzaniu jakiejś informacji.
Jeśli jest polecenie oblicz lub sprawdź,to podstawiasz liczby.

Dowodzisz i wykazujesz na symbolach,a nie na liczbach.
Wszystko jest trudne,nim stanie się proste.
Awatar użytkownika
lukasz8719
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 852
Rejestracja: 06 lut 2012, 17:03
Otrzymane podziękowania: 404 razy
Płeć:

Post autor: lukasz8719 »

Oj dużo pytań. Co do okręgu to zależy od charakteru zadania. Może chodzić o rozwiązanie geometryczne, ale zazwyczaj chodzi o analityczne podejście do zadania (analityczne równanie okręgu po danym przekształceniu izometrycznym w tym przypadku symetria). Co do udowodnij to nie wiem co napisać. W zasadzie na dzień dzisiejszy jest mało zadań na dowodzenie w liceum. A czy wszystko można to zależy od zadania. Niektóre oparte są o indukcje matematyczną inne w oparciu o dowód nie wprost (prawo kontrapozycji) lub w oparciu o wcześniej znane twierdzenia/aksjomaty lub definicje(w logice matematycznej mówimy o regule podstawiania i odrywania). Nie ma na to gotowych recept. Polecam publikacje wyd. Bila "50 ważnych twierdzeń z pełnymi dowodami" Można znaleźć w necie pdf. Co prawda większość dowodów wykracza poza "licealną" wiedzę. ale kilka jest wartych uwagi.
wojtek19
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2013, 15:00

Re:

Post autor: wojtek19 »

Galen pisze:Jeśli w zadaniu nie ma polecenia OBLICZ ,to możesz wyznaczyć z dokładnego rysunku.
2)
Wykaż,to znaczy korzystasz z zmiennych (liter) ,a nie sprawdzasz na liczbach.
Udowodnij i wykaż to jest to samo.

Liczby wstawiasz przy sprawdzaniu jakiejś informacji.
Jeśli jest polecenie oblicz lub sprawdź,to podstawiasz liczby.

Dowodzisz i wykazujesz na symbolach,a nie na liczbach.
Dokładnie. Moje "ulubione" typy zadań, hehe. :D
gardarikus
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 11 mar 2013, 17:03
Płeć:

Post autor: gardarikus »

nienawidziłam tego w szkole :/ juz wolalam obliczac w nieskonczoność


Nie wolno umieszczać reklam
ODPOWIEDZ