Zapis matematyczny na komputerze

O wszystkim i o niczym.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Post autor: czachur »

Witam!

Chciałem dowiedzieć się coś o programach umożliwiających zapis matematyczny, które polecacie. Coś a'la LaTeX, ale w wersji programowej. Istnieje cos takiego godne rekomendacji? Prawdę mówiąc, jestem w tym temacie zielony, mimo iż próbowałem się trochę bawić z przypadkowo znalezionymi programami. Albo miałem pecha, albo coś nie skojarzyłem najlepiej, bo nie mogłem sobie nijak poradzić z obsługą. Używacie coś takiego?
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: robbo »

Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem o co pytasz. Jeżeli chcesz mieć coś a'la LaTeX to najlepszy jest LaTeX. Jeżeli chodzi Ci o edytor LaTeXa, to pod Windą jest WinEdt (płatny) i Lyx (open source), a pod Linuxa Kile. Jeżeli chodzi Ci o same dystrybucje LaTeX'a, to pod winde MikTex, a pod Linuxa LiveTex. Są jeszcze klikane nakładki na LaTeX'a, np. Scientific Workplace, ale dla mnie to mija się z sensem używania LaTeX'a.
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Post autor: czachur »

Nie tyle mi o LaTeX chodzi, a po prostu o zgrabny programik, który umożliwi mi zapiski po "matematycznemu". O Latexie wspomniałem w sumie niepotrzebnie. Są programy, które rysują wykresy, rozwiązują nierówności itp a ja bym chciał program, który w prosty sposób umożliwi zapisanie np \((a+b)^2\) a nie (a+b)^2. W wordzie bawić się bym nie chciał, a mniemam, że jest jakieś godne polecenia oprogramowanie.
Marque
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 18
Rejestracja: 29 mar 2008, 17:57

Post autor: Marque »

MathType - jego używam ale w wersji trialowej
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Post autor: czachur »

Sprawdziłem, program w porządku. W sumie to na upartego Microsoft Equation z MS Worda też da rade :)
Ostatnio zmieniony 12 sie 2008, 08:51 przez czachur, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1861
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

A ja ze swojej strony polecam edytor formuł z Writera w Open Office. Moim zdaniem jest o wiele lepszy od edytora równań z Offica - można wpisać co się chce zamiast klikać w jakieś durne kwadraciki (chociaż Offica o kilku lat nie używałem, więc może się coś poprawiło, a ja o tym nie wiem).
Jeżeli dobrze pamiętam, to chyba tego edytora formuł nie ma standardowo w menu tylko trzeba dodać w Narzędzia/dostosuj.

Jest też ciekawy program TexMaker - w zasadzie nakładka na Latexa, ale można sobie wszystko wyklikać. Ja akurat mam to pod Linuxem (gdzie działa 'out of the box'), ale jest też wersja pod Windowsa (w której pewnie trzeba zainstalować jakiegoś Latex'a).

Generalnie osoby, które planują studiować matematykę/fizykę lub informatykę tak czy inaczej w którymś momencie będą musiały się nauczyć latexa - im szybciej tym lepiej.

Przyzwyczajenie się do Latexa miewa też inne ciekawe plusy. Np. ostatnio szukałem programów do pisania nut i tabulatur. I z mojego punktu widzenia najciekawsze to są właśnie nakładki na Latexa. Są też nakładki do wzorów chemicznych itp.
jadzia_1986
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2009, 14:23

Post autor: jadzia_1986 »

jak wkleic obrazek??
czesto jest tak ze pisze rozwiazanie na kartce i potem najlepiej po zeskanowaniu wkleilabym to co tam wymozdzylam ale nie wiem jak sie wkleja obrazki z kompa.
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6585
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

jadzia_1986 pisze:jak wkleic obrazek??
czesto jest tak ze pisze rozwiazanie na kartce i potem najlepiej po zeskanowaniu wkleilabym to co tam wymozdzylam ale nie wiem jak sie wkleja obrazki z kompa.
Możesz wrzucić je np tutaj:
http://vpx.pl/
i podać linka na forum.
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
jola
Expert
Expert
Posty: 5246
Rejestracja: 16 lut 2009, 23:02
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 1967 razy
Płeć:

Post autor: jola »

Jak w Latexie zapisuje się implikację i równoważność?
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6585
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

\(\Rightarrow\)

Kod: Zaznacz cały

[tex] \Rightarrow[/tex] 
\(\Leftrightarrow\)

Kod: Zaznacz cały

[tex] \Leftrightarrow[/tex] 
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
wabanek
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:06

Post autor: wabanek »

jakie są skruty do pisania w tex
jola
Expert
Expert
Posty: 5246
Rejestracja: 16 lut 2009, 23:02
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 1967 razy
Płeć:

Post autor: jola »

Od dzisiejszego południa nie mogę odczytać tekstu pisanego La' Texem. Czy to wada mojego komputera?
Awatar użytkownika
bunio244
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 453
Rejestracja: 26 gru 2010, 17:50
Podziękowania: 100 razy
Otrzymane podziękowania: 79 razy
Płeć:

Post autor: bunio244 »

na pewno nie wada komputera, u mnie to samo
Jeśli wiara czyni cuda, musisz wierzyć, że się uda. A są tylko dwa uda: albo się uda, albo się nie uda. Choć są też dwa inne, o wiele ciekawsze. :)

© by bunio244
Awatar użytkownika
ewelawwy
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2057
Rejestracja: 16 kwie 2010, 15:32
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 910 razy
Płeć:

Post autor: ewelawwy »

u mnie też się krzaczy:/
Awatar użytkownika
ewelawwy
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2057
Rejestracja: 16 kwie 2010, 15:32
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 910 razy
Płeć:

Post autor: ewelawwy »

anka pisze: Możesz wrzucić je np tutaj:
http://vpx.pl/
i podać linka na forum.
a jak się je tu wrzuca?
bo ja jak weszłam na tą stronkę, to wyświetliło mi się białe tło z napisem u góry "Apache is functioning normally"
ODPOWIEDZ