Teoria-gdzie szukać?

O wszystkim i o niczym.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Teoria-gdzie szukać?

Post autor: czachur »

Witam

Szukam jakichś ciekawych pozycji zawierających objaśnienia teorii zakresu szkoły średniej ( interesują mnie też działy i zagadnienia wycięte z podstawy programowej) . Zadowolą mnie zarówno propozycje książek, jak i stron www. Z tych licealnych podręczników dość fajny jest Pawłowski, ale czasem trochę zbyt zawile i stricte matematycznie jest to wszystko wyjaśniane. W internecie znalazłem jakieś strony, ale w większości przypadków zawierały one podstawy podstaw( podanie definicji, wzoru itp) Godne uwagi w tej kwestii są poradniki serwisowe, ale póki co jeszcze trochę czasu minie zanim dostępne będą wszystkie. Czekam więc na propozycje.
Pozdrawiam
anetka10
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 318
Rejestracja: 06 mar 2008, 18:39

Post autor: anetka10 »

Ja korzystam z Vademecum Matura 2009, jest test tej ksiazki w serwisie...
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Post autor: czachur »

To jest to operonowe? To wolałbym inną propozycję jednak, bo to, co Operon wydał z myślą o maturze 2009 nie przypadło mi do gustu. Może ktoś doświadczony poleciłby coś ze starszych publikacji? O ile się orientuje kiedyś podręczniki były pisane trochę porządniej. Jak już wspomniałem, z Pawłowskiego korzystam, ale coś dodatkowego też chętnie nabędę.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1863
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

To zależy czego szukasz. Jeżeli, tak jak napisałeś, chodzi Ci o materiał szkolny/akademicki to najlepiej poszukać w antykwariacie/allegro starych podręczników do matematyki. Już dobrze nie pamiętam, ale były książki Żakowskiego, Leitnera coś w stylu 'zarys matematyki wyższej' albo 'kursy przygotowawczy dla kandydatów na wyższe uczelnie techniczne'. Akurat nie mam tych książek pod ręką, więc dokładnie nie pamiętam, ale można pogoolać. Tam znajdziesz podstawowe definicje. Jak wiadomo najważniejsze są jednak zadania i do tego powinieneś popatrzeć na Gdowski/Pluciński zbiór 'ZBIÓR ZADAŃ Z MATEMATYKI DLA KANDYDATÓW NA WYŻSZE UCZELNIE' (wkleiłem) albo Krysicki Włodarski 'Analiza matematyczna w zadaniach'. Oczywiście nie przyda ci się to tak bardzo w szkole, ale jeżeli wybierasz się na jakiś kierunek techniczny to jest to bardzo dobra inwestycja. Jeżeli teraz nauczysz się liczyć granic, pochodnych czy całek, to na studiach będziesz miał czas na inne rzeczy (których nie będzie brakować).

Jeżeli natomiast chodzi o ciekawe książki o matematyce, to kiedyś była taka seria 'Biblioteczka Matematyczna' - jeszcze można te książki spotkać w antykwariatach/allegro. Są też książki tandemu Ciesielski/Pogoda, jest też Delta.

Jeszcze z książek szkolnych to mi się kojarzy, że podręczniki pisane przez Bryńskiego/Dróbkę/Szymańskiego były odrobinę trudniejsze od większości innych, ale dawno się tym nie interesowałem.

Jest jeszcze fajna książka Leona Gulgowskiego 'Matematyka dla ambitnych' - ta akurat dosyć dobrze mi się kojarzy i mogę ją śmiało polecić.
ODPOWIEDZ