Pytania dotyczące kulistych przedmiotów podzielonych na części podobne do sześcianu

Figury płaskie i przestrzenne, układ współrzędnych.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
kuweihang
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 31 sty 2023, 13:43
Płeć:

Pytania dotyczące kulistych przedmiotów podzielonych na części podobne do sześcianu

Post autor: kuweihang »

Cześć! Pierwszy raz tu zaglądam i piszę. Mam kilka pytań dotyczących kształtów i rozmiarów niektórych rzeczy po rozbiciu na mniejsze części....

Jeśli weźmiesz kulę i podzielisz ją na 6 części, tak jak możesz podzielić sześcian z każdej strony na 6 części, jak nazywałaby się każda podzielona część kuli i jak by wyglądała?

Jeśli weźmiesz planetę Ziemię, która, jak rozumiem, jest „spłaszczoną sferoidą” (to dla mnie nowy termin, właśnie się o tym dowiedziałem) i podzielisz ją na 6 części, jak za pomocą sześcianu, jak wyglądałyby powstałe części, w tym rzeczywiste rozmiary różnych gruntów na każdej części?

W przypadku pytania o Ziemię powiedzmy, że biegun północny to górna część, biegun południowy to dolna część, zachodnia półkula to jedna strona, wschodnia półkula to druga strona, a pozostałe dwie części to pozostałe dwie strony .

To mogą być dziwne pytania, przepraszam, jeśli to nie jest miejsce na zadawanie takich pytań. Nie mam pojęcia, skąd ta ciekawość przyszła mi do głowy, chociaż nie jestem guru geometrii, więc pomyślałem, że spróbuję i mimo wszystko zapytam tutaj. Jeśli powinienem zapytać o to gdzie indziej, proszę dać mi znać. Dziękuję Ci!
Tulio
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 200
Rejestracja: 29 paź 2010, 12:44
Podziękowania: 16 razy
Otrzymane podziękowania: 49 razy
Płeć:

Re: Pytania dotyczące kulistych przedmiotów podzielonych na części podobne do sześcianu

Post autor: Tulio »

Nie rozumiem fragmentu "tak jak możesz podzielić sześcian z każdej strony na 6 części". Sześcian można (w ogóle jak i z "każdej strony") podzielić różnie na 6 części. Możesz opisać o jaki konkretny podział Ci chodzi?
Jak sześcioma równoległymi/prostopadłymi do podłoża płaszczyznami to masz górną i dolną czaszę lub odcinek kuli. Reszta chyba nie ma nazw (tzn. każdy z pozostałych czterech to by była warstwa kulista).
maria19
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 370
Rejestracja: 31 maja 2019, 19:32
Podziękowania: 346 razy
Otrzymane podziękowania: 95 razy

Re: Pytania dotyczące kulistych przedmiotów podzielonych na części podobne do sześcianu

Post autor: maria19 »

Ziemia jest geoidą :!:
ODPOWIEDZ