Model OSI w praktyce

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
mikelo20
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 14 wrz 2020, 00:43

Model OSI w praktyce

Post autor: mikelo20 »

Witam serdecznie,

Mam problem w zrozumieniu i zastosowaniu modelu osi w realnym życiu. Chodzi o pracę domową, a konkretnie zadanie w którym mam przejść przez proces zakupu książki w sklepie internetowym gdzie mam zastosować model osi do poszczególnych kroków.

Czy znalazłby się ktoś kto mógłby poświęcić chwilę i to wytłumaczyć?
Awatar użytkownika
KamilWit
Moderator
Moderator
Posty: 1484
Rejestracja: 07 lip 2011, 18:12
Podziękowania: 370 razy
Otrzymane podziękowania: 266 razy
Płeć:

Re: Model OSI w praktyce

Post autor: KamilWit »

1. W warstwie aplikacji działa protokół HTTP.
Czyli tutaj jak coś "klikniesz" na stronie to pójdzie zapytanie, przykładowo HTTP POST - w przypadku akcji zakupu książki w sklepie internetowym.
Format danych zazwyczaj to json.
Dodatkowo warto poczytać o "DNS".

2. W warstwie prezentacji za dużo się nie zadzieje w tym przypadku bo json jest zrozumiały dla odbiorcy (serwera). W przypadku jpg - format do przesyłu do np. Base64.

3. W warstwie sesji zostanie ustanowione połączenie między hostami.

4. W warstwie transportowej używane jest protokół TCP/UDP - w tym przypadku HTTP używa protokołu TCP.

5. w warstwie sieciowej patrzymy na adresy IP - żeby wiedzieć jak host może skomunikować się z drugim hostem.
Dochodzą tutaj ścieżki pośrednie.

6. W warstwie łącza danych - tu warto spojrzeć na pojęcie "Ethernet 802.11"

7. W warstwie fizycznej chodzi o to, że komputer rozumie tylko 0 i 1 - więc tutaj json będzie przekładany na 0 i 1.


Możesz się też zastanowić potem w drugą od stronę - od strony serwera, który odebrał żądanie od najniższej warstwy (fizycznej).
ODPOWIEDZ