Ciekawostka dla studentów matematyki

O wszystkim i o niczym.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
manuscriptum
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 15 gru 2023, 15:05

Ciekawostka dla studentów matematyki

Post autor: manuscriptum »

Czy wiecie, że geometria we freskach Michała Anioła na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej ma ukryte znaczenie?

Prawdziwi miłośnicy liczb i geometrii od wieków starają się prowadzić analizy proporcji układów geometrycznych w Kaplicy Sykstyńskiej stworzonej przez Michała Anioła.

Podobno autor chciał przekazać coś związanego z mistycyzmem i filozofią renesansową…

Dostrzeżenie tego wszystkiego potrwa, ale teraz poszczególne sceny biblijne i ich detale można z bliska podziwiać i kontemplować bez wyjazdu do Rzymu, bo w Warszawie pojawiła się przełomowa multisensoryczna Wystawa Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo. Do połowy lutego można podczas 120 minutowego zwiedzania (nie jak w Rzymie zaledwie 15 minut) zgłębiać tajemnice przekazów Michała Anioła. To niepowtarzalna okazja, by obejrzeć zdigitalizowane dzieło, które bez wątpienia jest w czołówce najważniejszych na świecie.
janusz55
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1566
Rejestracja: 01 sty 2021, 09:38
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 413 razy

Re: Ciekawostka dla studentów matematyki

Post autor: janusz55 »

Świątynie gotyckie zachwycają nas - nie tylko studentów matematyki bogactwem architektonicznych rozwiązań, porządkiem i harmonią
elementów budowy, pięknem dekoracji.
Podejście współczesnego człowieka do świata jest dzisiaj wyraźnie zdesakralizowane. W naukowym podejściu do rzeczywistości nie ma miejsca na symbol i tajemnicę. Świat jest postrzegany dynamicznie jako obraz procesów i zjawisk, których istotę należy wyjaśnić w oparciu o przyjęte naukowe zasady.
Tymczasem średniowieczne widzenie świata uwzględnia przede wszystkim wewnętrzną strukturę świata, jego hierarchiczną architekturę sięgającą metafizyki Platona, którą przejęli pierwsi Ojcowie Kościoła. Podstawowa symbolika chrześcijańska zakorzeniona w symbolice kosmologicznej stała się szyfrem, który pomagał człowiekowi dotrzeć do prawdy o świecie. Każda budowla sakralna budowana była na podobieństwo uporządkowanego kosmosu, stanowiła odzwierciedlenie wewnętrznej, matematycznej struktury uniwersum. "Jest to rzecz naprawdę cudowna, że w swej małości świątynia może odzwierciedlić cały wielki świat …" – pisał Święty Maksym.
Świat został stworzony przez Boga jako dzieło rozumne i uporządkowane, cały wszechświat jest organizmem harmonijnym i hierarchicznym, rozwija się w sposób celowy - to podstawowe założenie w rozumowaniu człowieka wieków średnich. Wszystko ma swoje miejsce w ustalonym porządku świata i dodatkowo musi w nim być miejsce na wszystko.
Geometria i liczba pochodzą ze świata doskonałego, a Bóg uczynił je podstawowym narzędziem w tworzeniu świata widzialnego „według miary, liczby i wagi”. „Bóg jest Geometrą”, jak mówił Platon i „geometryzuje nieustannie”. Stąd Stwórca wieków średnich uważany był za Wielkiego Architekta Wszechświata. Spójrzmy na średniowieczną miniaturę francuską z XIII wieku . Bóg w trakcie aktu stwórczego rysuje cyrklem wielkie koło, co może stanowić odniesienie do słów Pisma Św. „Gdy niebo umacniał, z Nim byłam, gdy kreślił sklepienie nad bezmiarem wód, …, gdy kreślił fundamenty pod ziemię” (Księga Przysłów 8, 27-29).
Doskonałym odzwierciedlaniem takiej idei Boga jest okno witrażowe w benedyktyńskim klasztorze z Malvern Priory z drugiej połowy XV wieku.
Dla każdego chrześcijanina oczywistym jest fakt, że prototypem każdej świątyni chrześcijańskiej jest Jeruzalem niebieskie przedstawione w Apokalipsie Św. Jana. „A miasto układa się w czworobok, długość jest tak wielka jak i szerokość”(Ap21, 16). A więc Święte Miasto zlokalizowane zostało na kwadracie. Koło i kwadrat są symbolami pierwotnymi, które można interpretować w różnych wymiarach. W porządku metafizycznym wyobrażają boską doskonałość.
Geometryczne działania architektów średniowiecza opierały się na postulatach Euklidesa. Ograniczone były warunkami: każda konstrukcja bierze początek z koła, każda konstrukcja zapewnia zachowanie symetrii.
Przykładami takich konstrukcji są rozety w katedrze Notre Dame w Lozannie w Metz.

Kaplica Sykstyńska bardzo ważne dla kościoła katolickiego miejsce. Od lat odbywa się tam konklawe, podczas którego wybierany jest papież. Prestiż lokalizacji dodatkowo podnoszą freski, które się tam znajdują. Nad dekoracją Kaplicy Sykstyńskiej pracowali najwybitniejsi artyści swoich czasów. Czemu Michał Anioł nie chciał do nich dołączyć? Artysta miał ku temu swoje powody. Przede wszystkim uważał się za rzeźbiarza, a nie malarza. Gdyby papież zlecił mu wykonanie rzeźbionego ołtarza do kaplicy, raczej nie na propozycję by przystał. Juliusz II uparł się jednak, aby Michał Anioł ozdobił freskami sklepienie, czyli najmniej prestiżową część wnętrza. Uwaga widzów zwykle koncentruje się na ścianach, dlatego to tam umieszcza się najważniejsze sceny biblijne. Dekoracja sufitu jest jedynie dodatkiem - ale najpiękniejszym dodatkiem.

Warto więc "podziwiać i kontemplować bez wyjazdu do Rzymu - w Warszawie multisensoryczną Wystawę Kaplica Sykstyńska polecaną przez manuscriptum.

Bóg myśli matematycznie i nasze zmatematyzowane nauki nie są niczym innym jak tylko próbą odcyfrowania tego zamysłu” pisze ks. Michał Heller w swojej książce „Filozofia przypadku”.

Źródło: Elżbieta Stróżecka. Materiał z Konferencji MathPad UMK Toruń 2012.
ODPOWIEDZ