Przybory pomocnicze na MATURZE 2008

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
karis2010
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2008, 12:40

Przybory pomocnicze na MATURZE 2008

Post autor: karis2010 »

Witam wszystkich. Bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytania, ponieważ mam trochę wątpliwości odnośnie dopuszczalnych przyborów pomocniczych na maturze z matematyki w 2008 roku.

1. Czy można będzie używać ołówka i gumki do sporządzania rysunków? Przecież każdy ma prawo się pomylić przy tworzeniu rysunku i wtedy, bez używania ołówka i gumki (tylko długopisu z czarnym wkładem), nie będzie możliwości naprawienia swojego błędu, bo gdy zaczniemy to przekreślać, powstanie zbyt duży bałagan.
2. Skoro nie wolno używać ołówka i gumki, to dlaczego można używać cyrkla? Przecież cyrkiel to też w gruncie rzeczy ołówek.
3. Czy jeśli użyłbym w którymś miejscu ołówka, to moja praca zostałaby definitywnie unieważniona?
4. Co tak naprawdę oznacza kalkulator prosty? Czy może on liczyć logarytmy i wykładniki potęg?
5. Czy kategorycznie zabrania się używania ekierek i kątomierzów?
6. Czy nie uważacie, że w arkuszach maturalnych jest zbyt mało miejsca na rozwiązanie zadań?

Bardzo proszę o odpowiedź na powyższe pytania, ponieważ uważam, że te sprawy dręczą wielu tegorocznych maturzystów. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
pax
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 13 mar 2008, 21:17

Post autor: pax »

Pani z OKE na spotkaniu, w którym miałem okazję uczestniczyć, mówiła, żeby wszelkie rysunki wykonywać długopisem, bo zdarzały się sytuacje, że coś było mało czytelne. Podała też przykład, osoby, która wykłócała się, że ktoś zmazał część jej rysunku, stąd też, aby uniknąć takich sytuacji rysunki powinny być wykonywane długopisem. Nie mówiła jednak jak to sie ma do punktacji, czy rysunek ołówkiem, bez względu na to, czy dobry, czy zły, będzie odrzucony, tego nie wiem. W każdym razie, nikt nie powinien robić problemów z wniesieniem ołówka i gumki, więc ja zawsze rysuje najpierw lekko ołówkiem, a na koniec, jeśli mam pewność, że rysunek jest dobry, poprawiam długopisem.
Co do kalkulatora - z tego, co wiem może on wykonywać tylko dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, potęgowanie i obliczać pierwiastki kwadratowe. Wszelkie logarytmy, funkcje trygonometryczne i bardziej zaawansowane opcje są zabronione.
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: robbo »

Definicja CKE

Kalkulator prosty – jest to kalkulator, który umożliwia wykonanie tylko najprostszych działań matematycznych: dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia. Można też z jego pomocą obliczać procenty lub pierwiastki kwadratowe z liczb.

Czyli tak jak napisał pax
satya
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 44
Rejestracja: 15 mar 2010, 12:33
Lokalizacja: Tarnów
Podziękowania: 1 raz

Post autor: satya »

a ktoś wie jak to jest z długopisami zmazywalnymi, znajoma egzaminatorka (ale nie od matematyki) polecała mi takowy.
On ma gumkę na zatyczce i można go zmazać do 8h po napisaniu, a tak naprawdę to czas ten jest nawet z połowę krótszy.
Nie jest to ani korektor ani ołowek tak że w sumie nie wiem jak to zaliczyć.
w sumie to wszyscy wokoło mi odradzają ten pomysł mówiąc że matura może być unieważniona...
Uczysz się dla siebie, nie dla ocen.
Denis_24
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 16 lut 2010, 10:55

Post autor: Denis_24 »

mnie tez to ciekawi
Prosze o odpowiedz :)
ODPOWIEDZ