Dlaczego dwa połączone ze sobą atomy węgla nie mogą mieć czterech wiązań?

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
eyesis
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 11 lut 2024, 09:19
Płeć:

Dlaczego dwa połączone ze sobą atomy węgla nie mogą mieć czterech wiązań?

Post autor: eyesis »

To może być trochę głupie pytanie, ale uczyłem się chemii organicznej i nauczono mnie, że węgiel może utworzyć maksymalnie trzy wiązania, gdy jest związany z innym atomem węgla, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę atom C2, czy nie byłoby to konieczne? utworzyć cztery wiązania kowalencyjne, aby uzyskać pełną konfigurację elektroniczną powłoki zewnętrznej? (nie mam doświadczenia w chemii, więc byłbym wdzięczny za proste wyjaśnienie)
janusz55
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1566
Rejestracja: 01 sty 2021, 09:38
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 413 razy

Re: Dlaczego dwa połączone ze sobą atomy węgla nie mogą mieć czterech wiązań?

Post autor: janusz55 »

To nie jest głupie pytanie.

Atomy próbują osiągnąć najbardziej stabilny (najniżej energetyczny) stan, jaki mogą w cząsteczce. Wiele atomów staje się stabilnych, gdy ich powłoka walencyjna jest wypełniona elektronami lub gdy spełniają regułę oktetu (mając osiem elektronów walencyjnych). W przypadku związków chemicznych gdzie występują atomy węgla ta stabilność jest osiągana dla maksymalnie trzech wiązań kowalencyjnych jak Pan napisał. Przykład węglany.

W stereochemii, która bada strukturę przestrzenną budowy cząstek związków chemicznych - atom węgła jest atomem asymetrycznym.
ODPOWIEDZ