Całka podwójna

Granice, pochodne, całki, szeregi
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
asddsa
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 71
Rejestracja: 10 lut 2013, 13:51
Podziękowania: 16 razy
Otrzymane podziękowania: 7 razy

Całka podwójna

Post autor: asddsa »

Mam problem z następującym zadaniem:
Oblicz \(\int \int ysin(\frac{xy^2}{2})dxdy\) w obszarze ograniczonym krzywymi \(x=0;y=\sqrt{\pi};y=\frac{x}{2}\).

Na wykresie jest toczywiście rójkąt, ale nie wiem, jak się do tego zabrać - kombinowałem z całką iterowaną po \(dx\) najpierw, ale bez większych sukcesów. Nie jestem też do końca pewien, w jaki sposób wyliczyć całkę nieoznaczoną z tego, bo ciągle jakieś dziwne wyniki dostaję, bez względu na to, z której strony to ugryzę.

Mógłby ktoś zrobić to zadanie? Wedle klucza wynik to \(\pi\).
Panko
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2946
Rejestracja: 20 gru 2013, 21:41
Lokalizacja: Radom
Otrzymane podziękowania: 1556 razy
Płeć:

Post autor: Panko »

zapewne liczyłeś tak
\(\int_{y=0}^{y= \sqrt{ \pi } } ( \int_{x=0}^{x=2y} y \sin ( \frac{xy^2}{2} ) dx )dy\)

teraz\(\\)\(\int_{}^{} y \sin ( \frac{xy^2}{2} ) dx =y \int_{}^{}\sin ( \frac{xy^2}{2} ) dx= -2\frac{ \cos \frac{xy^2}{2} }{y}\)

teraz : \(\int_{x=0}^{x=2y} y \sin ( \frac{xy^2}{2} ) dx = \frac{2-2 \cos y^3}{y}\)

czyli \(\int_{y=0}^{y= \sqrt{ \pi } } ( \int_{x=0}^{x=2y} y \sin ( \frac{xy^2}{2} ) dx )dy = \int_{y=0}^{y= \sqrt{ \pi } } ( \frac{2-2 \cos y^3}{y})dy=....\)
Arni123
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 135
Rejestracja: 06 wrz 2011, 10:39
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 52 razy
Płeć:

Post autor: Arni123 »

Cześć Panko, a czy masz pomysł jak obliczyć całkę \(\int_{y=0}^{y= \sqrt{ \pi } }\frac{\cos y^3}{y}dy\)? Nie daje mi spokoju w pracy :)

PS. Przepraszam, że podczepiam się do tematu.
Panko
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2946
Rejestracja: 20 gru 2013, 21:41
Lokalizacja: Radom
Otrzymane podziękowania: 1556 razy
Płeć:

Post autor: Panko »

Podstawieniem \(t=y^3\) sprowadzamy do \(\frac{1}{3}\int_{}^{} \frac{ \cos t}{t} dt\)
Dalej ??
asddsa
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 71
Rejestracja: 10 lut 2013, 13:51
Podziękowania: 16 razy
Otrzymane podziękowania: 7 razy

Post autor: asddsa »

@Panko
Robiłem identycznie, o dziwo z identycznymi wynikami. Sam nie potrafiłem zrobić tej drugiej całki i wklepałem ją do kalkulatora - wynik to wtedy \(-\infty\), a jak się ją rozbije na dwie mniejsze, gdzie jedna z nich to właśnie \(\int \frac{cosy^3}{y}dy=\frac{1}{3}\int\frac{cost}{t}dt\), to jej wynik to \(Ci(t) + C\), a ja nie mam pojęcia, co to w ogóle oznacza...

Mogę założyć, że rozumowanie miałem dobre, tylko zadanie jest źle skonstruowane, albo przynajmniej nieadekwatnie do "mojego poziomu nauczania"?
Arni123
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 135
Rejestracja: 06 wrz 2011, 10:39
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 52 razy
Płeć:

Re: Całka podwójna

Post autor: Arni123 »

ODPOWIEDZ