Problem z planimetrią - poziom rozszerzony

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
timas123
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2014, 22:40
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Problem z planimetrią - poziom rozszerzony

Post autor: timas123 »

Witam.
Od jakoś początku listopada przerabiam podręczniki pana Andrzeja Kiełbasy - polecane książki do nauki na poziom rozszerzony. I faktycznie są dobre, mogę osobiście je polecić. Przerobiłem już całą pierwszą książkę, czyli liczby rzeczywiste, funkcje, ciągi i tak dalej.. Ostatecznie jakiś tydzień temu dotarłem do planimetrii.. Jak to się mówi trafiła kosa na kamień..
Otóż staram się przerabiać to, lecz mam duże problemy, a nie stać mnie na korepetycje. I mam ostatecznie pytanie: Czy znacie jakieś dobre materiały z planimetrią w internecie, aby się trochę poduczyć? Mam na myśli materiały rozwijające jak działa twierdzenie cosinusów, sinusów, oczywiście I NIE TYLKO, to dałem tylko dla przykładu :) - mam na myśli całą geometrię płaszczynzny - planimetrię. Bo ogólnie jestem samoukiem, w razie problemu zerkam do internetu jak to teraz robię.. Tak więc czekam na odpowiedź :)
tomek188
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 18
Rejestracja: 05 gru 2013, 15:50
Podziękowania: 9 razy

Post autor: tomek188 »

Ja właśnie też będe teraz zaczynał planimetrie, już kończe ciągi. Wszystko tam jest opisane przecież, do większości zadań z planimetrii maz rozwiązania z tyłu. Nie wygląda ona tak strasznie, 90% tych zadań masz też w internecie, wystarczy wpisac w google
Awatar użytkownika
kacper218
Expert
Expert
Posty: 4078
Rejestracja: 02 paź 2009, 14:33
Lokalizacja: Radzymin
Podziękowania: 7 razy
Otrzymane podziękowania: 1382 razy
Płeć:

Post autor: kacper218 »

Zawsze możecie napisać do mnie, to coś poradzimy :D
Pomogłem? Daj plusika :D
Masz pytania? Napisz priv
Przepisywanie prac do \(\LaTeX- a\)

Korepetycje Radzymin i okolice. :)
timas123
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2014, 22:40
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: Problem z planimetrią - poziom rozszerzony

Post autor: timas123 »

Oczywiście nie mówię o planimetrii na poziomie podstawowym, ale mam duże problemy z wykorzystaniem trygonometrii w planimetrii, twierdzenie cosinusów, sinusów i tak dalej, nie potrafię zrozumieć "jak to działa" (oczywiście na poziomie rozszerzonym)
Awatar użytkownika
kacper218
Expert
Expert
Posty: 4078
Rejestracja: 02 paź 2009, 14:33
Lokalizacja: Radzymin
Podziękowania: 7 razy
Otrzymane podziękowania: 1382 razy
Płeć:

Post autor: kacper218 »

Bierzesz się za konkretne zadania i kminisz czy da się wykorzystać dane twierdzenie czy nie. :)
Żadna filozofia :)
Pomogłem? Daj plusika :D
Masz pytania? Napisz priv
Przepisywanie prac do \(\LaTeX- a\)

Korepetycje Radzymin i okolice. :)
timas123
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2014, 22:40
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Post autor: timas123 »

No dobra, ok. Rozumiem.. Tylko czasami nie wiem skąd się biorą dane sinusy i cosinusy. Ciężko mi to wytłumaczyć, rozumiem działanie tego, bo przerobiłem trygonometrię na rozszerzeniu w 3 dni, ale mam czasami problem z wyznaczeniem.
timas123
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2014, 22:40
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Post autor: timas123 »

Dajmy dla przykłady mam trójkąt dowolny i załóżmy mamy wszystkie podane kąty i zamierzam skorzystać z twierdzenia sinusów i załóżmy chcę skorzystać z a/sin alfa=2R. i tu pojawia się malutki problem bo nie wiem jak znaleźć akurat ten sinus, dokładnie ten sam problem mam z cosinusem w twierdzeniu cosinusów i właśnie chodzi mi oto "jak to działa". Który bok do którego, dlaczego i tak dalej :D
Galen
Guru
Guru
Posty: 18457
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:23
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 9161 razy

Post autor: Galen »

Sama znajomość kątów nie pozwoli obliczyć boków,ani h ani r czy R.
Moja rada jest taka:
Zrób sobie orientacyjny rysunek.
Wypisz dane.
Wypisz szukane,tu warto poszukać wszystkie możliwe wzory na wielkości szukane.
Wybierz wzór,w którym występują dane i jedna z szukanych.

Czasem trzeba wybrać dwa wzory i rozwiązywać układ równań,bo pojawią się dwie niewiadome.
Wszystko jest trudne,nim stanie się proste.
timas123
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2014, 22:40
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: Problem z planimetrią - poziom rozszerzony

Post autor: timas123 »

Przykładowe zadanie.
Zeskanuje swoje obliczenia i może pokażecie mi gdzie robię błąd... Może to mi pomoże.. Bo na prawdę ciężko znaleźć błąd, gdy widzę jak inni rozwiązują to w paru linijkach a ja się męczę, tak więc zadanie brzmi:
Miara kąta między ramionami trójkąta równoramiennego o polu P jest równa alfa.Oblicz promień okręgu wpisanego w ten trójkąt.
A moje obliczenia tutaj (już zauważyłem że nie zaminiłem sin 90st. -alfa/2 na cos alfa, lecz to wiele nie zmienia):
http://pokazywarka.pl/g00y9e/
Z góry dziękuję za pomoc. :)
Galen
Guru
Guru
Posty: 18457
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:23
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 9161 razy

Post autor: Galen »

Nie bardzo widać,co tam napisane,ale rozumowanie masz poprawne.
Może zamiast kątów połówkowych korzystniej będzie policzyć długość podstawy trójkąta z tw.cosinusów
bo masz już \(b^2= \frac{2P}{sin\alpha}\) i alfa jest dany,to tylko podstawić
\(a^2=b^2+b^2-2b^2 cos\alpha\)
\(a^2=2b^2(1-cos\alpha)\)
Promień okręgu wpisanego \(r= \frac{P}{ \frac{1}{2}(a+2b) }\)
Wszystko jest trudne,nim stanie się proste.
timas123
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2014, 22:40
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Post autor: timas123 »

Ostatecznie wyszło mi:
\(\sqrt{ \sin \alpha } + \frac{ \sqrt{P*(1- \cos \alpha * \sin \alpha } }{(1- \cos \alpha )* \sin \alpha }\)

Nie wiem czy dobrze????
tomek188
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 18
Rejestracja: 05 gru 2013, 15:50
Podziękowania: 9 razy

Post autor: tomek188 »

Przerabiam planimetrie właśnie i odwołuje to co napisałem, jest 3x ciężej niż na poprzednich działach. Co do książki, ile dziennie poświęcałeś czasu na zadania ? i czy robiłeś wszystkie zadania czy tylko rozszerzenie
timas123
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2014, 22:40
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: Problem z planimetrią - poziom rozszerzony

Post autor: timas123 »

Hmm.. Powiem Ci szczerze, że różnie to jest z tymi zadaniami.. Staram się codziennie zrobić przynajmniej coś.. Zależy od dnia.. Jak jestem zmęczony to z reguły 3 ciężkie zadania lub 15 łatwych, no a jak nie jestem zmęczony to trochę więcej... A co do zadań to robię i rozszerzenie i podstawę. Na próbnej miałem 18% :D Ale to było jak jeszcze nie przerobiłem ciągów, planimetrii, tylko funkcje no i 75% zadań nie ruszyłem nawet.
timas123
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2014, 22:40
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Post autor: timas123 »

No ale co do planimetrii - jest cięższa.. Ale z dnia na dzień idzie mi coraz lepiej, więc nie ma co się martwić :) Najważniejsze to się nie poddawać.
ODPOWIEDZ