calka podwojna

Granice, pochodne, całki, szeregi
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
wiindii
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 01 wrz 2015, 13:28
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

calka podwojna

Post autor: wiindii »

\(\int_{1}^{4}\)[\(\int_{ \sqrt{x} }^{ \sqrt{2x} }\)\((y*e^(2x))dy]dx\) proszę o rozwiązanie tej caleczki :) (e jest do potęgi 2x)
radagast
Guru
Guru
Posty: 17549
Rejestracja: 09 lis 2010, 07:38
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 41 razy
Otrzymane podziękowania: 7435 razy
Płeć:

Post autor: radagast »

To chyba będzie tak:
\(\displaystyle \int_{1}^{4}[\int_{ \sqrt{x} }^{ \sqrt{2x} }(y*e^{2x})dy]dx=\int_{1}^{4}e^{2x}\int_{ \sqrt{x} }^{ \sqrt{2x} }ydydx=\int_{1}^{4}e^{2x} \left[ \frac{1}{2}y^2\right] _{ \sqrt{x} }^{ \sqrt{2x} }dx=\int_{1}^{4}e^{2x} \frac{1}{2} \left[2x-x\right]dx=\\
\displaystyle\int_{1}^{4}\frac{x}{2}e^{2x} dx=\int_{1}^{4}\frac{x}{4} \left(e^{2x} \right) ' dx= \left[\frac{x}{4} e^{2x} \right] _{1}^{4}-\int_{1}^{4}\frac{1}{4} e^{2x} dx=e^8- \frac{e^2}{4} - \left[ \frac{e^{2x}}{8} \right]_{1}^{4}=e^8- \frac{e^2}{4} - \frac{e^8}{8} + \frac{e^2}{8} = \\
\displaystyle \frac{7}{8} e^8- \frac{e^2}{8}\)


w jednym mjejscu mam wątpliwość czy nie popełniam błędu ale jeśli to źle , to się pewnie ktoś odezwie.
wiindii
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 01 wrz 2015, 13:28
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Post autor: wiindii »

Dziekuje Ci za szybka odpowiedz. Przeanalizuje sobie to rozwiązanie może cos znajde :) .
radagast
Guru
Guru
Posty: 17549
Rejestracja: 09 lis 2010, 07:38
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 41 razy
Otrzymane podziękowania: 7435 razy
Płeć:

Post autor: radagast »

To ja Ci jeszcze powiem gdzie i jaką mam wątpliwość. Może ktoś się włączy i też będę miała pożytek :).
Otóż: już na samym początku wyrzuciłam \(e^{2x}\) przed znak całki po \(dy\) , ale \(x\) i \(y\) to jak małżeństwo: skoro \(y\) zależy od \(x\) , to \(x\) zależy od \(y\), więc nie wiem czy tak można , czy nie. Jeśli nie to oczywiście całe moje rozwiązanie nic nie jest warte (poza tym, że się dowiemy , że tak nie można).
colo
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 79
Rejestracja: 06 cze 2012, 17:16
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 7 razy
Płeć:

Re: calka podwojna

Post autor: colo »

Jest dobrze :)
wiindii
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 01 wrz 2015, 13:28
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: calka podwojna

Post autor: wiindii »

Właśnie zastanawiałem się czy tak można, bo nigdy w taki sposób nie rozwiązywałem tego typu zadań. Ale jeżeli jest dobrze, to na egzaminie na pewno zastosuje taka metodę ;D Dziękuje jeszcze raz ;)
ODPOWIEDZ