Iloczyn wektorowy i skalarny

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Nussbeisser
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 23
Rejestracja: 09 kwie 2014, 17:33
Podziękowania: 13 razy

Iloczyn wektorowy i skalarny

Post autor: Nussbeisser »

Witam,

proszę o pomoc, w następującym zadaniu: "Dla trójkąta utworzonego z wektorów \(\vec{a}, \vec{b}, \vec{c}\) zachodzi oczywista relacja \(\vec{a}+\vec{b}+\vec{c}=0\). Stosując własności iloczynu wektorowego udowodnij twierdzenie sinusów \(\frac{a}{ \sin \alpha }=\frac{b}{\sin \beta}=\frac{c}{\sin \gamma}\) gdzie \(\alpha , \beta , \gamma\) są odpowiednimi kątami tego trójkąta."

Jak by ktoś mógł dać jakąś wskazówkę, naprowadzić jak to zrobić, gdyż siedzę już nad tym chwilę i do niczego nie doszedłem.

Pozdrawiam
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6267
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Wpisz w Google:"twierdzenie sinusów, dowód" mam to zrobić za ciebie? ;)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Nussbeisser
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 23
Rejestracja: 09 kwie 2014, 17:33
Podziękowania: 13 razy

Re: Iloczyn wektory i skalarny

Post autor: Nussbeisser »

Wow, post szalenie pomocny, a ponad to w tym momencie nazwałeś mnie idiotą - jak bym znalazł coś co by mi pomogło to bym tutaj chyba nie pisał?
radagast
Guru
Guru
Posty: 17549
Rejestracja: 09 lis 2010, 07:38
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 41 razy
Otrzymane podziękowania: 7435 razy
Płeć:

Post autor: radagast »

To ja proponuję tak:
\(\vec{a}+ \vec{b}+ \vec{c} =0 \So \vec{a} \times \vec{c} + \vec{b}\times \vec{c}+ \vec{c}\times \vec{c} =0 \So \vec{a} \times \vec{c} + \vec{b}\times \vec{c} =0 \So \vec{a} \times \vec{c} =- \vec{b}\times \vec{c} \So |\vec{a} \times \vec{c}| =| \vec{b}\times \vec{c}|\\
\So |\vec{a}| \cdot | \vec{c}|sin \beta =| \vec{b}|\cdot | \vec{c}| sin \alpha \So |\vec{a}|sin \beta =| \vec{b}| sin \alpha \So \frac{a}{sin \alpha } = \frac{b}{sin \beta }\)

tę drugą równość analogicznie :)

Też nie mogłam znaleźć tego w necie :(. Teraz już jest :)
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6267
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

będzie jak założysz nowy post pod tym tytułem
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Nussbeisser
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 23
Rejestracja: 09 kwie 2014, 17:33
Podziękowania: 13 razy

Re:

Post autor: Nussbeisser »

radagast pisze:To ja proponuję tak:
\(\vec{a}+ \vec{b}+ \vec{c} =0 \So \vec{a} \times \vec{c} + \vec{b}\times \vec{c}+ \vec{c}\times \vec{c} =0 \So \vec{a} \times \vec{c} + \vec{b}\times \vec{c} =0 \So \vec{a} \times \vec{c} =- \vec{b}\times \vec{c} \So |\vec{a} \times \vec{c}| =| \vec{b}\times \vec{c}|\\
\So |\vec{a}| \cdot | \vec{c}|sin \beta =| \vec{b}|\cdot | \vec{c}| sin \alpha \So |\vec{a}|sin \beta =| \vec{b}| sin \alpha \So \frac{a}{sin \alpha } = \frac{b}{sin \beta }\)

tę drugą równość analogicznie :)

Też nie mogłam znaleźć tego w necie :(. Teraz już jest :)
Dziękuje Ci bardzo! Wielkie propsy dla Ciebie :D

Wytłumacz mi tylko to: dlaczego za \(\vec{a}, \vec{b}, \vec{c}\) przyjąłeś następujące iloczyny wektorowe?
radagast
Guru
Guru
Posty: 17549
Rejestracja: 09 lis 2010, 07:38
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 41 razy
Otrzymane podziękowania: 7435 razy
Płeć:

Post autor: radagast »

Ja po prostu pomnożyłam obustronnie równanie \(\vec{a}+ \vec{b}+ \vec{c}=0\) przez \(\vec{c}\)
w następnym kroku zauważyłam , że jak pomnożę wektor przez siebie , to mi wyjdzie \(\vec{0}\) .... jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości - pytaj. Zajrzę tu wieczorem :).
ODPOWIEDZ