Spektrometr - rozszczepienie neonu

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
teeger
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 12 maja 2024, 11:22
Płeć:

Spektrometr - rozszczepienie neonu

Post autor: teeger »

hej,

Mam pytanie odnośnie spektrometru, a dokładnie:
Na zajeciach mielismy kilka lamp, np. sodową, rtęciową i neonową - obserwowaliśmy linie poprzez spektrometr .
Mam pytanie, czemu podczas obserwacji neonu zauważamy tak dużo "kolorowych kresek" w porównaniu do np. lampy Hg - czy tu chodzi o rozszczepienie?
bardzo mi zależy na odpowiedzi.. :)
janusz55
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1635
Rejestracja: 01 sty 2021, 09:38
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 424 razy

Re: Spektrometr - rozszczepienie neonu

Post autor: janusz55 »

W spektometrze powstały obraz oglądany jest przez okular. W ognisku obiektywu ulokowany jest wskaźnik mający kształt pionowej rysy, który wykorzystywany jest do nastawiania lunety na wybraną linię widmową powstała z rozszczepienia światła.

W lampach Hg wysokociśnieniowych (rtęciówkach) jak i niskoprężnych - jarzeniowych (świetlówkach) światło powstaje dzięki wyładowaniom elektrycznym w parach rtęci - zjawisko rozczepienia nie zachodzi.
maria19
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 375
Rejestracja: 31 maja 2019, 19:32
Podziękowania: 346 razy
Otrzymane podziękowania: 95 razy

Re: Spektrometr - rozszczepienie neonu

Post autor: maria19 »

janusz55 pisze: 12 maja 2024, 14:12 W lampach Hg wysokociśnieniowych (rtęciówkach) jak i niskoprężnych - jarzeniowych (świetlówkach) światło powstaje dzięki wyładowaniom elektrycznym w parach rtęci - zjawisko rozczepienia nie zachodzi.
Herezje :!: Coś się tam przeczytało, coś się wyguglowało i coś wkleiło żeby wyglądało na omnipotentność ale do końca się nie wie o co chodzi :wink:

W tzw. jarzeniówkach "światło białe" powstaje w wyniku pobudzania do świecenia (zjawisko fluorescencji) warstwy luminoforu, którym są pomalowane od wewnątrz szklane rurki. Luminofor pobudzany jest promieniowaniem nadfioletowym emitowanym przez pary rtęci, a te z kolei wzbudzane są w wyniku zderzeń z elektronami wylatującymi z katody.


Rozszczepienie zachodzi w pryzmacie albo na siatce dyfrakcyjnej. Obserwowane na zajęciach widma gazów w rurkach Plückera wzbudzanych na skutek zderzeń z elektronami sa właśnie tego efektem, a to że w przypadku rtęci mało widać bo większość leży w nadfiolecie w przeciwieństwie do neonu tu znaczna cześć należy do zakresu widzialnego. Natomiast w przypadku wodoru w zakresie widzialnym znajdują się tylko 4 linie w serii Balmera. I jeszcze uwaga koncowa zapewne był to spektroskop a nie spektrometr, bo nic nie mierzyliście, prawda?
Lektura obowiązkowa na studiach: https://openstax.org/books/fizyka-dla-s ... doru-bohra
albo jak ktos nie lubi czytać do ogladania:
seria Balmera
janusz55
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1635
Rejestracja: 01 sty 2021, 09:38
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 424 razy

Re: Spektrometr - rozszczepienie neonu

Post autor: janusz55 »

Proszę po raz kolejny Pana-Panie Maria19 zachowywać kulturę na tym Forum - nie dawać takich uwag, wskazówek oraz popisów znajomości zagadnień, bo są one żałosne.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6271
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Spektrometr - rozszczepienie neonu

Post autor: korki_fizyka »

A mi się wydaje, że to janusz55 daje tu popisy nieomylności i jedynej wyroczni.

Kwestia ilości widocznych linii widmowych zależy od ich długości. Wszystkie atomy czy cząsteczki emitują ogromną ilość linii widmowych ale w przypadku rtęci większość jest niewidoczna (leży poza zakresem widzialnym), a te widoczne są b.słabe. W przypadku neonu jest odwrotnie, natomiast sód charakteryzuje się szczególnie silnym dubletem linii (ok.589 nm) o barwie pomarańczowej. Jarzeniówki nie mają tu nic to roboty. Zostało to wyjaśnione w trzecim poście.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ