Ruch jednostajnie opóźniony

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
blackno1
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 25 gru 2015, 18:51
Płeć:

Ruch jednostajnie opóźniony

Post autor: blackno1 »

CKE udostępniło zbiór zadań maturalnych z fizyki i jest to jedno z nich, niestety nie mam pojęcia jak się za to zabrać a w odpowiedziach jest jedynie wynik, bardzo proszę o pomoc.

Pasażer pociągu wiózł akwarium o następujących wymiarach wewnętrznych: długość 40 cm,
szerokość 25 cm, wysokość 25 cm. Akwarium to zostało wypełnione wodą do wysokości
20 cm i nie było zakryte od góry. Umieszczono je poziomo, a jego najdłuższa krawędź była
równoległa do kierunku jazdy. Opisaną sytuację przedstawiono w przekroju poprzecznym
na uproszczonym rysunku.
Obrazek

Oblicz maksymalną wartość opóźnienia pociągu podczas hamowania, przy którym woda
w całości pozostanie w akwarium.

Odp: a \(\approx\) 2,5 \(\frac{m}{s^2}\)
Panko
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2946
Rejestracja: 20 gru 2013, 21:41
Lokalizacja: Radom
Otrzymane podziękowania: 1556 razy
Płeć:

Re: Ruch jednostajnie opóźniony

Post autor: Panko »

Jeżeli chcesz otrzymać rozwiązanie z rysunkiem , który jest konieczny aby się połapać to musisz wysłać mna mój priv wiadomość i wtedy pod twojego maila odeślę rachunki .
Całość zadania sprowadza się do
zauważenia ,że wypadkowy wektor przyśpieszenia w sytuacji gdy woda się granicznie przemieszcza jest prostopadły do powierzchni cieczy.
i dalej widząc np odpowiednie podobne \(\Delta\)-ty dostajemy równanie : \(\frac{a}{g} = \frac{5}{20}\)
didcozhadto
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 02 lut 2016, 20:05

Post autor: didcozhadto »

Czy można również prosić o rozwiązanie?
did.coz.had.to@gmail.com
przybysz231
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2016, 19:43
Płeć:

Re: Ruch jednostajnie opóźniony

Post autor: przybysz231 »

Jeśli mozna ja też bym prosił o przesłanie tego rysunku :) zgrabniejsza@gmail.com
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Wpisz w Google to ci wyskoczy rozwiązanie, że tez większość z tych co tutaj jęczą o rozwiązanie, nie potrafi na to wpaść :oops:
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
mateusz12119
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 26 lut 2016, 20:35
Płeć:

Post autor: mateusz12119 »

Jeśli można to ja też bym prosił o ten rysunek ; mateusz12119@onet.pl
ODPOWIEDZ