Przemiany jądrowe (alfa, beta) i neutrino

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
amberxx
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 65
Rejestracja: 19 sty 2013, 21:58
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 71 razy
Płeć:

Przemiany jądrowe (alfa, beta) i neutrino

Post autor: amberxx »

Mam pytanie odnośnie naturalnych przemian jądrowych. Nie jest to żadne zadanie, po prostu nurtuje mnie jedna rzecz. Mianowicie, na lekcji mając ostatnio przemiany została wprowadzona nowa rzecz - neutrino i antyneutrino. Nauczycielka powiedziała, że neutrino powstaje w wyniku przemian \(\beta\) (neutrino w \(\beta^+\) a antyneutrino w \(\beta^-\)) oraz \(\alpha\) (neutrino). W podręczniku jednak mam napisane, iż powstaje tylko w przypadku przemian \(\beta\). Szukając w internecie też nie znalazłam na tych różnych wikipediach, że neutrino jest też w przemianach \(\alpha\). Czy mógłby mi ktoś powiedzieć, jak to z tym w końcu jest? :wink:
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Tylko w przemianach\(\beta\) czyli w rozpadach nukleonów. Jeśli rozpada sie proton to wylatuje neutrino \(\beta^+\) a jeśli neutron , to antyneutrino \(\beta^-\).
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ