Zbiór Kiełbasy "Matematyka Matura 2009 2010"

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
ewan
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 22
Rejestracja: 09 lis 2008, 23:28

Zbiór Kiełbasy "Matematyka Matura 2009 2010"

Post autor: ewan »

Zaglądam tu od pewnwgo czasu, ale dopiero teraz zauważyłam, że recenzja zbioru atorstwa Andrzeja Kiełbasy dotyczy starych książek. Teraz jest nowe wydanie z którego kożystamy już od września. Jestem w pierwszej klasie i do matury jeszcze troche mam, ale musieliśmy go już teraz kupić. Jest w nim dużo zadań rozwiązanych i cena chyba nie jest taka zła, bo płaciliśmy 15 zł.
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: robbo »

To jest oczywiście dobra książka (tak jak i stara wersja), ja jednak opiszę ją dopiero jak będzie dostępna II część. Z pewnością I i II część będą się od siebie różnić, bo I była pisana zanim było wiadomo jak będzie wyglądać matura 2010, a II dużo później.
ewan
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 22
Rejestracja: 09 lis 2008, 23:28

Post autor: ewan »

Widziałam już w księgarni drugą część zbioru Kiełbasy pod koniec grudnia, to tak dla informacji, bo już może robbo o tym wiesz.
coder89
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 13
Rejestracja: 04 lis 2008, 15:26

Post autor: coder89 »

ej... ja mam ta książkę... i takie mam pytanie, czy nie wydaje się Wam, ze te zadania są troche trudne? A nawet bardzo (chodzi mi o część II). W części pierwszej spoko... zadania łatwiutkie... zrobiłem całą I czesc. W drugiej doszedłem do planimetrii i tyle... zadan z poziomu rozszerzonego to mało które rozwiąże... nie wydaje mi się żeby na maturze też był aż taki trudny poziom. a przynajmniej nie spotkałem się jeszcze w arkuszach z 2 ostatnich lat. Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: robbo »

ewan pisze:Widziałam już w księgarni drugą część zbioru Kiełbasy pod koniec grudnia, to tak dla informacji, bo już może robbo o tym wiesz.
Wiem, wiem. Na książkę czekam już od grudnia, ale ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu.
anetka10
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 318
Rejestracja: 06 mar 2008, 18:39

Post autor: anetka10 »

Ja tez uwazam ze w zbiorach Kiełbasy sa strasznie trudne zadania....

uwazam nawet ze blisko polowa zadan na poziomie podstawowym ze zbioru jest na poziomie matury rozszerzonej, nie mowiac juz o poszerzonych zadaniach ze zbioru...

Na koncu zbiorow (mam starsze wydania) znajduja sie przykladowe zestawy maturalne przygotowane przez autorow podrecznika...
ich poziom jest tez strasznie wysoki...

wedlug mnie te probne matury podstawowe ze zbioru czesto przewyzszaja prawdziwa mature rozszerzona...
a jak Wy uwazacie...
Stary
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 41
Rejestracja: 12 lis 2008, 15:01

Post autor: Stary »

Tak Anetko, zbiór Kiełbaski jest zdecydowanie trudniejszy od matury, większość zadań jest na poziomie konkursów matematycznych lub nawet odpowiada poziomowi zadań na studiach. Jednakże ów zbiór jest jest tak koszmarnie ciezki jak by się mogło wydawać. Proponuję wszystkim mimo poziomu przerobić Kiełbaske bo warto. Polecam wydanie 2005, poniewaz poziom zadań jest wyższy i nie jest okrojony materiał.
Pozdrawiam
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Post autor: czachur »

Trochę przesadzacie. Zobaczcie jaka była matura z matematyki choćby w 2005 r. Wg mnie z roku na rok skala trudności matur proporcjonalnie spada, dlatego Kiełbasa może wydawać się trudny. Żeby była jasność- dla mnie nie jest to bułka z masłem i bywają zadania naprawdę trudne, z którymi kłopoty mam, wiadomo. Ale nie sądzę, żeby odbiegały one bardzo od tego, czego doświadczało się na maturach z matmy w latach poprzednich ( poza zadaniami z gwiazdką) .
Mateusz_
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 24 sty 2009, 15:13

Post autor: Mateusz_ »

jak dla osoby, która we wrześniu zdecydowała się w ogóle matme zdawać na maturze i to na rozszerzonym poziomie, to zadania z kiełbasy są trudne, ale mam przeczucie że uczą myślenia :)
coder89
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 13
Rejestracja: 04 lis 2008, 15:26

Post autor: coder89 »

:) no to mnie posieszyliście :D (ja mówie oczywiście o tym najnowszym wydaniu)
Część pierwsza jest łatwa i przerobiłem ją całą... Musze powiedzieć że dużo się dzięki niej nauczyłem... można w sie wyuczyć pewnych schematów rozwiązywania zadań, tak ze czytając zadanie maturalne (jak np. z arkusza probnego CKE w tym roku) już wie się jak je rozwiązywać... Z geometrią jest nieco gorzej... te zadania są masakryczne... Geometria analityczna jeszcze ujdzie ale planimetria i stereometria to masakra... W szczególności zadania w których mamy coś obliczyć na literkach :P 2/10 zadań zrobie dobrze - reszta to zrobie błąd albo wogóle nie wiem jak sie za to zabrać :D Poza tym troche czasu kosztuje zrobienie tych zadań bo trzeba rysunki robić itp. wiec cieżko bedzie z tym wszystkim do matury zdąrzyć teraz...

Szkoda że na wakacjach nie zacząłem robic tych zadań :PP
Mateusz_
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 24 sty 2009, 15:13

Post autor: Mateusz_ »

no ja musze wejść w tryb codziennej nauki :(

no i trygonometrii to w ogóle nie rozumiem :D
anetka10
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 318
Rejestracja: 06 mar 2008, 18:39

Post autor: anetka10 »

jezeli macie jakies problemy z Kielbasa to przeszukajcie ten serwis...
sa tu praktycznie wszystkie trudniejsze zadania z czesci pierwszej i prawie cala planimetria z drugiej czesci.... :)
mujerra
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2009, 11:48

Post autor: mujerra »

Hej :)
Również znam ten zbiór. Jestem tegoroczną maturzystką- matura już w środę. Przerobiłam całe obie nowe części Kiełbasy i powiem Wam, że niektóre zadania są rzeczywiście trudne, trzeba wpaść na pomysł. Ale jeśli chodzi o ogólną opinie o ww pozycjach - jestem z nich bardzo zadowolona :) Dają popalić ( nie raz prawie płakałam nad tymi zadaniami żałując, że jako obowiązkowy przedmiot wybrałam matme na rozszerzeniu), aczkolwiek dzięki nim nauczyłam się wielu nowych rzeczy i metod rozwiązywania. POLECAM! :)
ODPOWIEDZ